Gdzie i co zjeść?

W Sianożętach

Jantar to litewski odpowiednik słowa bursztyn

Sianożęty bankomatbankomat w Sianożętach

Sianożęty bursztyn - jantar opinie, ceny.

Kiedy i gdzie szukać bursztynu w Sianożętach.

25 Lut

Bursztyn [ amber, jantar ] Sianożęty - niegdyś sporo się go znajdowało w okolicach Sianożęt. Każdy ma swoje ulubione miejsca do poszukiwań. Moje to obszar w Sianożętach od Ośrodka Wrzos w kierunku Kołobrzegu.


Dziś znaleźć bursztyn nad Morzem Bałtyckim jest sztuką i można się spodziewać, iż w przyszłości skala trudności jeszcze wzrośnie. Dlaczego ? Albowiem większość znajdowanych bursztynów, ludzie wyszukują tylko zimową porą, kiedy to woda notuje niski zakres temperatury, wpływający pozytywnie na dostarczanie bursztynów w bliskim zakresie lądu. Chętnych na bursztyn jest wielu a zasób ograniczony.

Jak powstał Bursztyn Bałtycki ?

Jest to żywica drzew, która liczy przeszło 40mln lat i powstała w warunkach naturalnych. Żywica wypływa z pęknięć drzew, gdyż te bronią się w ten sposób przed wirusami i pasożytami. Historia bursztynu jest bardzo szeroka, jednak dziś widać iż jest to tematyka coraz to mniej owiana sławą, albowiem widać wśród wszystkich zainteresowanych coraz więcej osób, szukających własnych znalezisk.

Opinie o bałtyckim bursztynie na świecie

Polska biżuteria z bursztynu cieszy się niezmienną popularnością. Bursztyn jest drogi, cenny, doceniany i poszukiwany przez wiele znakomitości z całego świata, które to chcą mieć własny bursztyn w swojej kolekcji. Jak widać, wiele biżuterii z bursztynu było prezentowanych już przez największe światowe gwiazdy, co tylko pokazuje jaką moc ma ten surowiec. Bursztyn bałtycki nazywany jest często "polskim złotem". Inne funkcjonuje określenie bursztynu to "jantar" lub "amber". Słowo "jantar" to litewski odpowiednik słowa bursztyn. Jantar to też nazwa którą często nazywane są różne rzeczy w miejscowościach nadmorskich takie jak; ośrodki, hotele, statki wycieczkowe czy oczywiście sklepy z biżuterią.

Gdzie można znaleźć dzisiejsze bursztyny ?

Możliwości jest wiele, trzeba mieć czas i szczęście, szukać na plaży najlepiej po sztormie w zimie. W okolicach Kołobrzegu, Sianożęt, Ustronia Morskiego - można znaleźć pokaźne sztuki, ale nie jest to łatwe. Dobre oczy i trochę szczęścia jest jak najbardziej pożądane.

Sianożęty bursztyn

Sianożęty - ceny bursztyn - Ustronie Morskie

Jeśli chodzi o ceny bursztynów, to wszystko zależy od ich jakości, barwy oraz oczywiście od ich wagi, albowiem im więcej ważny nasz bursztyn, tym bardziej jest cenionym znaleziskiem. Biżuteria z polskich bursztynów ceniona jest na całym świecie. A ceny bursztynu wysokie. Dzisiaj na bursztyny poluje niezwykle wiele osób, tak wiec nie każdy znajdzie ten cenny surowiec. Możliwość znalezienia bursztynu przyciąga do Sianożęt i innych nadmorskich miejscowości wielu zbieraczy. Wielu z nich to ludzie aktywnie czynni zawodowo, jednak dzięki poszukiwaniom mocno dorabiają do swoich pensji. Jeśli chcemy kupić biżuterię dla siebie i bliskich to jest sporo małych punktów handlowych przy deptaku w Ustroniu Morskim i samych Sianożętach. Oczywiście można przejechać się także do pobliskiego Kołobrzegu, gdzie oferta jest znacznie szersza. Wyroby z bursztynu są warte tego, aby mieć je w swojej kolekcji.

Sianożęty jantar

Co ma wspólnego Neptun z bursztynem

W okolicach Trójmiasta jest organizowany prestiżowy wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna. Ma on za celu integracje środowiska żeglarzy i przede wszystkim dobrą zabawę. Puchar dla zwycięzców to statuetka Neptuna trzymającego w rękach ogromny bursztyn.

Bursztynowa komnata

Największe bursztynowe dzieło na świecie - każdy chciałby ją znaleźć, ale nikt nie wie gdzie jest:)